Fransada inanılmaz benzin yokluğu

Fransada inanılmaz benzin yokluğu

Fransa tarihinde böyle bir kriz yaşamamıştı. Tabi akar yakıt krizlerini diğer ülkeler gibi Fransada yaşadı ama bu kriz diğerlerinden farklıydı.

Ukrenya ve Rusya savaşı ardından, petrol rafine işçileri, krize rağmen, petrol ofislerin gelirleri yükselince, 1 hafta öncesi maaşlarına %10 zam istediler. Red cevabı gelince, işçiler, ilk önce 3 günlük grev yapma kararını aldılar. Sonuç alamayınca grevi sürdürme kararını yerine getirdiler. O günden, bu güne, Fransanın en büyük depolorundan benzin ve gazol çıkmaz oldu.

Devleti dinlersek, Fransada kriz yok, her kez istediği yerden deposunu doldurabilir mesajlarını verdi. Fransa gazetcileri, bu konuda çok nazik davrandılar. Gerçeklere bakarsak durum çok kritik.

UGC ( Uluslararası gazeticiler cemiyeti, Fransa muhabiri, Bahri CESUR ) Yapmış olduğu araştırmada gerceği çok farklı görüyordu.

3 gündür hiç bir benzinliklerde mazot bulunamaz oldu. 2 gündür Süper 85 kayıplara karşıtı. Bu akşam saat 23.30 da, Paris bölgesinde, Benzinliklerin %80 ni kapalı olduğunu tespit etti.

Fransızlar açık benzinliklerin peşinde.

Bu durum istenmeyen gerçeği ortaya koyuyor. Benzinliklerin cevresi geçilemez hale geldi. Çift yolların birisi benzin almak isteyenlerle kapalı, diğeri ise, yoldan geçmek isteyenlerle.

Devlet hala sorun yok, bütün benzinliklere benzin gelecek diye halka mesajlar gönderiyor. Malesef, halk artık devlet sözüne inanmaz oldu.

Petrol krizi bitmeden, ceyran krizini önlemek için, devlet belirli saatlerde çok ceyran harcayan cigazlarin elekrigini keseceğini bildirdi. Bu konuyu önümüzdeki haberde aliyoruz.

Bahri CESUR . UGC ( Uluslararası gazeticiler cemiyeti, Fransa muhabiri )

CESUR-MEDIA.COM